Poštové múzeum je organizačným útvarom Slovenskej pošty, a. s., so sídlom v Banskej Bystrici. Jeho poslaním je v súlade so svojim zameraním a špecializáciou nadobúdať predmety kultúrnej hodnoty najmä z oblastí dejín pošty a poštovníctva, rytých pomôcok, tuzemských známok, zahraničných známok a známkovej tvorby.
Z histórie Poštového múzea
Rezortné pracovisko muzeálneho typu na Slovensku bolo zriadené až v osemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy 1. apríla 1981 vzniklo Dokumentačné centrum spojov, ktoré bolo slávnostne otvorené dňa 8. novembra 1985 na Pošte Bratislava 1. Hlavnou úlohou Dokumentačného centra spojov bolo dokumentovať vývoj v rezorte spojov hlavne v období po roku 1945. Po rozdelení Československa v roku 1993 dostalo názov Dokumentačné centrum a známková tvorba a do činnosti mu pribudla oblasť poštových známok, ktorú dovtedy spravovalo pražské Poštovní muzeum. Z dôvodu renovácie priestorov na Pošte Bratislava 1 sa neskôr presťahovalo na Poštu Bratislava 55 v Petržalke. Od 1. júla 1997 bolo premenované na Dokumentačné centrum Slovenskej pošty, š. p. a opäť zmenilo pôsobisko, nakoľko sa presťahovalo do zrekonštruovaných priestorov na Partizánskej ceste 9 v Banskej Bystrici. Na základe registrácie v Registri múzeí i galérií Slovenskej republiky zo dňa 7. marca 2000 sa dokumentačné centrum pretransformovalo na múzeum a začalo pracovať pod názvom Slovenská pošta, š. p., Poštové múzeum. Verejnosti sa múzeum otvorilo v roku 2001, kedy bola slávnostne sprístupnená prvá stála expozícia a neskôr aj kultúrno-výchovné pracovisko „Detská pošta“. Od transformácie štátneho podniku Slovenská pošta na akciovú spoločnosť, ktorá sa uskutočnila 1. októbra 2004, pracuje múzeum pod názvom Slovenská pošta, a. s., Poštové múzeum.
Poštové múzeum je členom Zväzu múzeí na Slovensku a Medzinárodnej asociácie dopravných a komunikačných múzeí (International Association of Transport and Communications Museums – IATM).